Transformator mocy 10 kV typu suchego odlewany z żywicy epoksydowej jest standardową jednostką dystrybucji energii dla obiektów o rygorystycznych wymaganiach w zakresie ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej, takich jak wieżowce, centra handlowe, lotniska, tunele, zakłady chemiczne i systemy pomocnicze dla elektrowni jądrowych. Seria ta, wyprodukowana przez Yulan Transformer, oferuje moce od 30 kVA do 2500 kVA, z opcjami napięcia pierwotnego 6 kV, 10 kV lub 35 kV i wyjściem wtórnym 0,4 kV. Produkcja wykorzystuje możliwości produkcyjne i testowe firmy w klasie 110 kV, obejmujące kluczowe procesy, takie jak odlewanie próżniowe, utwardzanie i testowanie wyładowań niezupełnych.
Te suche transformatory mocy odlewane z żywicy epoksydowej są przeznaczone przede wszystkim do wewnętrznych systemów dystrybucji energii, ale można je również instalować na zewnątrz w obudowach ochronnych. Typowe zastosowania obejmują:
● Pomieszczenia dystrybucji energii w wieżowcach i kompleksach komercyjnych
● Systemy oświetlenia i zasilania lotnisk i stacji kolejowych
● Systemy wentylacji, odwadniania i monitorowania tuneli
● Obszary o rygorystycznych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, takie jak zakłady chemiczne i farmaceutyczne
● Obiekty pomocnicze dla elektrowni jądrowych i zasilanie rezerwowe dla centrów danych
Użytkownicy mogą wybrać obudowy o stopniu ochrony IP20, IP23 lub wyższym, w zależności od warunków panujących w miejscu instalacji.
● Niskie straty: Straty bez obciążenia i obciążenia są zgodne z wymaganiami dotyczącymi efektywności energetycznej określonymi w normie GB 20052-2020
● Niski poziom hałasu: Spełnia standardy hałasu obowiązujące w krajowych sieciach elektroenergetycznych dla transformatorów suchych
● Niskie wyładowanie niezupełne: Testowane fabrycznie poziomy wyładowań niezupełnych są kontrolowane poniżej 5pC
● Wysoka wytrzymałość mechaniczna: Utwardzona żywica epoksydowa tworzy gęstą warstwę izolacyjną zdolną wytrzymać siły elektromagnetyczne podczas zwarć
● Wybieralne klasy izolacji: Dostępne w trzech klasach wzrostu temperatury — klasa B (100°C), klasa F (120°C) i klasa H (145°C)
|
Przedmiot |
Standardy |
|
Standard wykonawczy |
IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA |
|
Pojemność znamionowa |
30 kVA do 2500 kVA |
|
Podstawowe napięcie znamionowe |
6 kV, 10 kV, 35 kV (w zależności od modelu) |
|
Napięcie znamionowe wtórne |
0,4 kV |
|
Liczba dotknięć |
5 zaczepów (przełączanie zaczepów poza obwodem) |
|
Częstotliwość znamionowa |
50 Hz / 60 Hz |
|
Liczba faz |
Trójfazowy |
|
Grupa wektorów |
Dyn11, Yyn0 itp. |
|
Impedancja zwarciowa |
4,0% / 6,0% (w zależności od pojemności) |
|
Klasa izolacji |
Klasa B, F lub H (opcjonalnie) |
|
Metoda chłodzenia |
AN lub AF |
|
Obudowa ochronna |
Fakultatywny; konfigurowalny stopień ochrony IP |
Poniższa tabela przedstawia straty bez obciążenia i straty przy obciążeniu klasy F (120°C) dla różnych wydajności na trzech poziomach efektywności energetycznej. Dane dotyczące strat obciążeniowych klasy B i klasy H można uzyskać w dziale technicznym. Wartości w tabeli dotyczą rdzeni z taśm stalowych elektrotechnicznych i zautomatyzowanego procesu laminowania, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi efektywności energetycznej określonymi w normie GB 20052-2020.
|
Pojemność znamionowa KVA |
Poziom 1 |
Poziom 2 |
Poziom 3 |
% impedancji zwarciowej |
|||||||||
|
Elektryczna taśma stalowa |
Elektryczna taśma stalowa |
Elektryczna taśma stalowa |
|||||||||||
|
Strata bez obciążenia W |
Utrata obciążenia W |
Strata bez obciążenia w |
Utrata obciążenia W |
Strata bez obciążenia W |
Utrata obciążenia W |
||||||||
|
B (100 ℃) |
F (120 ℃) |
H (145℃) |
B (100 ℃) |
F (120 ℃) |
H (145℃) |
B (100 ℃) |
F (120 ℃) |
H (145℃) |
|||||
|
30 |
105 |
605 |
640 |
685 |
130 |
605 |
640 |
685 |
150 |
670 |
710 |
760 |
4,0 |
|
50 |
155 |
845 |
900 |
965 |
185 |
845 |
900 |
965 |
215 |
940 |
1000 |
1070 |
|
|
80 |
210 |
1160 |
1240 |
1330 |
250 |
1160 |
1240 |
1330 |
295 |
1290 |
1380 |
1480 |
|
|
100 |
230 |
1330 |
1415 |
1520 |
270 |
1330 |
1415 |
1520 |
320 |
1480 |
1570 |
1690 |
|
|
125 |
270 |
1565 |
1665 |
1780 |
320 |
1565 |
1665 |
1780 |
375 |
1740 |
1850 |
1980 |
|
|
160 |
310 |
1800 |
1915 |
2050 |
365 |
1800 |
1915 |
2050 |
430 |
2000 |
2130 |
2280 |
|
|
200 |
360 |
2135 |
2275 |
2440 |
420 |
2135 |
2275 |
2440 |
495 |
2370 |
2530 |
2710 |
|
|
250 |
415 |
2330 |
2485 |
2665 |
490 |
2330 |
2485 |
2665 |
575 |
2590 |
2760 |
2960 |
|
|
345 |
510 |
2945 |
3125 |
3355 |
600 |
2945 |
3125 |
3355 |
705 |
3270 |
3470 |
3730 |
|
|
400 |
570 |
3375 |
3590 |
3850 |
665 |
3375 |
3590 |
3850 |
785 |
3750 |
3990 |
4280 |
|
|
500 |
670 |
4130 |
4390 |
4705 |
790 |
4130 |
4390 |
4705 |
930 |
4890 |
4880 |
5230 |
|
|
630 |
775 |
4975 |
5290 |
5660 |
910 |
4975 |
5290 |
5660 |
1070 |
5530 |
5880 |
6290 |
|
|
630 |
750 |
5050 |
5365 |
5760 |
885 |
5050 |
5365 |
5760 |
1040 |
5610 |
5960 |
6400 |
6,0 |
|
800 |
875 |
5895 |
6265 |
6715 |
1035 |
5895 |
6265 |
6715 |
1215 |
6550 |
6960 |
7490 |
|
|
1000 |
1020 |
6885 |
7315 |
7885 |
1205 |
6885 |
7315 |
7885 |
1415 |
7650 |
8130 |
8760 |
|
|
1250 |
1205 |
8190 |
8720 |
9335 |
1420 |
8190 |
8720 |
9335 |
16770 |
9100 |
9690 |
10370 |
|
|
1600 |
1415 |
9945 |
10555 |
11320 |
1665 |
9945 |
1055 |
11320 |
1960 |
11050 |
11730 |
12580 |
|
|
2000 |
1760 |
12240 |
13005 |
14005 |
2075 |
12240 |
13005 |
14005 |
2440 |
13600 |
14450 |
15560 |
|
|
2500 |
2080 |
14535 |
15445 |
16605 |
2450 |
14535 |
15445 |
16605 |
2880 |
16150 |
17170 |
18450 |
|
Uwaga: Straty obciążeniowe dla klasy B (100°C) są o ok. 5% – 8% mniejsze niż dla klasy F, natomiast dla klasy H (145°C) są o ok. 6% – 9% wyższe. Ostateczne specyfikacje podlegają umowie technicznej zawartej w momencie zamówienia.
Rdzeń wykorzystuje walcowane na zimno arkusze stali krzemowej o ziarnie zorientowanym, układane w stosy przy użyciu w pełni zautomatyzowanego sprzętu; wymiary zadziorów i współczynniki laminacji są ściśle kontrolowane, co skutkuje stratami bez obciążenia o 5% – 10% niższymi niż w przypadku rdzeni układanych ręcznie. Uzwojenia wysokiego i niskiego napięcia zalane są żywicą epoksydową w warunkach próżniowych, tworząc po utwardzeniu integralną strukturę izolacyjną, której poziom wyładowań niezupełnych nie przekracza 5 pC. Klasa izolacji dobierana jest na podstawie profili obciążenia i temperatury otoczenia, natomiast stopień ochrony obudowy zależy od miejsca instalacji.
Przed opuszczeniem fabryki każde urządzenie przechodzi testy dotyczące rezystancji uzwojenia prądu stałego, współczynnika napięcia, rezystancji izolacji, napięcia wytrzymywanego o częstotliwości sieciowej, indukowanego napięcia wytrzymywanego, strat w stanie jałowym, utraty obciążenia, impedancji zwarciowej i wyładowań niezupełnych. Firma posiada certyfikaty ISO 9001:2015, ISO 14001, ISO 45001.
W przypadku instalacji w wydzielonym pomieszczeniu elektrycznym z ograniczonym dostępem, obudowa nie jest wymagana. W przypadku instalacji w miejscach publicznych, korytarzach lub pomieszczeniach ze sprzętem zaleca się obudowę o stopniu ochrony IP20 lub wyższym, aby zapobiec kontaktowi ciał obcych z częściami pod napięciem. Do użytku na zewnątrz wymagany jest stopień ochrony IP23 lub wyższy i należy wziąć pod uwagę obniżenie parametrów znamionowych ze względu na warunki wentylacji.
Klasa B nadaje się do standardowych pomieszczeń elektrycznych o niższych temperaturach otoczenia i stabilnych obciążeniach. Obecny standard to klasa F, oferująca równowagę pomiędzy kosztem i możliwością przeciążenia. Klasa H nadaje się do warunków pracy obejmujących wyższe temperatury otoczenia lub częste krótkotrwałe przeciążenia. Podczas doboru należy sprawdzić wartości graniczne wzrostu temperatury i warunki wentylacji obudowy.
Tak. Gęstość strumienia magnetycznego rdzenia i parametry uzwojenia są zaprojektowane do pracy z częstotliwością 60 Hz, a wartości strat i wzrostu temperatury są sprawdzane przy odpowiedniej częstotliwości przed wysyłką.
Oznacza to minimalną ilość wewnętrznych pęcherzyków powietrza i zanieczyszczeń w odlewanej izolacji, co skutkuje gęstą, wysokiej jakości strukturą izolacyjną. Niski poziom wyładowań niezupełnych podczas długotrwałej pracy pomaga ograniczyć ryzyko starzenia się izolacji i nagłej awarii, dzięki czemu transformatory te szczególnie nadają się do zastosowań wymagających wysokiej ciągłości zasilania.
Obydwa typy nadają się do różnych warunków. Transformatory suche nie zawierają oleju i zapewniają doskonałą odporność ogniową, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych i obszarach gęsto zaludnionych. Transformatory zanurzone w oleju charakteryzują się doskonałą wytrzymałością na przeciążenia i generalnie oferują niższe koszty i mniejsze wymiary przy tej samej wydajności, dzięki czemu nadają się do lokalizacji zewnętrznych lub samodzielnych podstacji. Wybór powinien opierać się na kompleksowej ocenie miejsca instalacji, wymagań bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz warunków eksploatacji i konserwacji.
Transformatory suche należy instalować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, wolnych od gazów korozyjnych i pyłów przewodzących. Podczas pracy z obudową należy upewnić się, że wloty i wyloty powietrza pozostają drożne. Przed ponownym uruchomieniem transformatora po dłuższym przestoju zaleca się sprawdzenie rezystancji izolacji i sprawdzenie, czy instalacja wentylacyjna działa prawidłowo. W przypadku instalacji w regionach o dużej wilgotności lub przybrzeżnych rdzeń transformatora i zewnętrzne elementy metalowe można poddać obróbce antykorozyjnej.
Aby uzyskać rysunki wymiarowe, plany fundamentów instalacyjnych lub informacje dotyczące doboru obudowy, należy skontaktować się z działem sprzedaży lub technicznym firmy Yulan Transformer.
Adres
Nr 20, Bai'e Road, miasto Hecun, miasto Jiangshan, prowincja Zhejiang, CHINY
Tel