W systemach dystrybucji energii transformatory suche 10 kV odlewane z żywicy epoksydowej są często preferowanym wyborem, gdy przestrzeń instalacyjna jest ograniczona, wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego są rygorystyczne lub należy unikać stosowania mediów na bazie oleju. Yulan Transformer produkuje serię transformatorów o mocy od 30 kVA do 2500 kVA, z wejściami napięcia pierwotnego 6 kV, 10 kV lub 35 kV i wyjściem wtórnym 0,4 kV. Uzwojenia są produkowane w procesie odlewania próżniowego, z dostępnymi klasami izolacji B, F lub H; użytkownicy mogą wybrać obudowę ochronną w zależności od warunków panujących w miejscu instalacji.
Tego typu urządzenia są powszechnie spotykane w wieżowcach, kompleksach handlowych, lotniskach, stacjach transportu kolejowego, tunelach, zakładach chemicznych i systemach pomocniczych elektrowni jądrowych. Chociaż konstrukcja typu otwartego nadaje się do dedykowanych pomieszczeń dystrybucyjnych, obudowy o stopniu ochrony IP20, IP23 lub wyższym są zalecane do obszarów publicznych lub lokalizacji wymagających wyższego poziomu ochrony.
Rdzeń jest zbudowany z walcowanych na zimno arkuszy stali krzemowej o ziarnie zorientowanym. Układanie odbywa się za pomocą w pełni zautomatyzowanego sprzętu, co gwarantuje, że wymiary zadziorów i współczynnik układania laminatu mieszczą się w kontrolowanych granicach. W porównaniu do ręcznego układania, proces ten zmniejsza straty bez obciążenia o 5% do 10% i poprawia wydajność prądu bez obciążenia i poziom hałasu.
Uzwojenia wysokiego i niskiego napięcia są odlewane w żywicy epoksydowej pod próżnią, tworząc po utwardzeniu integralną warstwę izolacyjną. Konstrukcja ta zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu transformator jest w stanie wytrzymać zwarciowe siły elektromagnetyczne. Dodatkowo poziomy wyładowań niezupełnych są utrzymywane poniżej 5 pC, co pomaga ograniczyć ryzyko starzenia się izolacji podczas długotrwałej pracy.
Klasy izolacji są bezpośrednio powiązane ze wzrostem temperatury: klasa B odpowiada średniemu wzrostowi temperatury o 100°C, klasa F do 120°C, a klasa H do 145°C. Wybór powinien opierać się na kompleksowej ocenie temperatury otoczenia, profili obciążenia i warunków wentylacji obudowy.
|
Przedmiot |
Standardy |
|
Standard wykonawczy |
IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA |
|
Pojemność znamionowa |
30 kVA do 2500 kVA |
|
Podstawowe napięcie znamionowe |
6 kV, 10 kV, 35 kV (w zależności od modelu) |
|
Napięcie znamionowe wtórne |
0,4 kV |
|
Liczba dotknięć |
5 zaczepów (przełączanie zaczepów poza obwodem) |
|
Częstotliwość znamionowa |
50 Hz / 60 Hz |
|
Liczba faz |
Trójfazowy |
|
Grupa wektorów |
Dyn11, Yyn0 itp. |
|
Impedancja zwarciowa |
4,0% / 6,0% (w zależności od pojemności) |
|
Klasa izolacji |
Klasa B, F lub H (opcjonalnie) |
|
Metoda chłodzenia |
AN lub AF |
|
Obudowa ochronna |
Fakultatywny; konfigurowalny stopień ochrony IP |
Poniższe dane dotyczą elektrycznych rdzeni z taśm stalowych i są zgodne z minimalnymi wymaganiami dotyczącymi efektywności energetycznej określonymi w normie GB 20052-2020. Straty obciążeniowe w tabeli podano w oparciu o izolację klasy F (120°C); wartości dla klasy B i klasy H różnią się nieznacznie.
|
Pojemność znamionowa KVA |
Poziom 1 |
Poziom 2 |
Poziom 3 |
% impedancji zwarciowej |
|||||||||
|
Elektryczna taśma stalowa |
Elektryczna taśma stalowa |
Elektryczna taśma stalowa |
|||||||||||
|
Strata bez obciążenia W |
Utrata obciążenia W |
Strata bez obciążenia w |
Utrata obciążenia W |
Strata bez obciążenia W |
Utrata obciążenia W |
||||||||
|
B (100 ℃) |
F (120 ℃) |
H (145℃) |
B (100 ℃) |
F (120 ℃) |
H (145℃) |
B (100 ℃) |
F (120 ℃) |
H (145℃) |
|||||
|
30 |
105 |
605 |
640 |
685 |
130 |
605 |
640 |
685 |
150 |
670 |
710 |
760 |
4,0 |
|
50 |
155 |
845 |
900 |
965 |
185 |
845 |
900 |
965 |
215 |
940 |
1000 |
1070 |
|
|
80 |
210 |
1160 |
1240 |
1330 |
250 |
1160 |
1240 |
1330 |
295 |
1290 |
1380 |
1480 |
|
|
100 |
230 |
1330 |
1415 |
1520 |
270 |
1330 |
1415 |
1520 |
320 |
1480 |
1570 |
1690 |
|
|
125 |
270 |
1565 |
1665 |
1780 |
320 |
1565 |
1665 |
1780 |
375 |
1740 |
1850 |
1980 |
|
|
160 |
310 |
1800 |
1915 |
2050 |
365 |
1800 |
1915 |
2050 |
430 |
2000 |
2130 |
2280 |
|
|
200 |
360 |
2135 |
2275 |
2440 |
420 |
2135 |
2275 |
2440 |
495 |
2370 |
2530 |
2710 |
|
|
250 |
415 |
2330 |
2485 |
2665 |
490 |
2330 |
2485 |
2665 |
575 |
2590 |
2760 |
2960 |
|
|
345 |
510 |
2945 |
3125 |
3355 |
600 |
2945 |
3125 |
3355 |
705 |
3270 |
3470 |
3730 |
|
|
400 |
570 |
3375 |
3590 |
3850 |
665 |
3375 |
3590 |
3850 |
785 |
3750 |
3990 |
4280 |
|
|
500 |
670 |
4130 |
4390 |
4705 |
790 |
4130 |
4390 |
4705 |
930 |
4890 |
4880 |
5230 |
|
|
630 |
775 |
4975 |
5290 |
5660 |
910 |
4975 |
5290 |
5660 |
1070 |
5530 |
5880 |
6290 |
|
|
630 |
750 |
5050 |
5365 |
5760 |
885 |
5050 |
5365 |
5760 |
1040 |
5610 |
5960 |
6400 |
6,0 |
|
800 |
875 |
5895 |
6265 |
6715 |
1035 |
5895 |
6265 |
6715 |
1215 |
6550 |
6960 |
7490 |
|
|
1000 |
1020 |
6885 |
7315 |
7885 |
1205 |
6885 |
7315 |
7885 |
1415 |
7650 |
8130 |
8760 |
|
|
1250 |
1205 |
8190 |
8720 |
9335 |
1420 |
8190 |
8720 |
9335 |
16770 |
9100 |
9690 |
10370 |
|
|
1600 |
1415 |
9945 |
10555 |
11320 |
1665 |
9945 |
1055 |
11320 |
1960 |
11050 |
11730 |
12580 |
|
|
2000 |
1760 |
12240 |
13005 |
14005 |
2075 |
12240 |
13005 |
14005 |
2440 |
13600 |
14450 |
15560 |
|
|
2500 |
2080 |
14535 |
15445 |
16605 |
2450 |
14535 |
15445 |
16605 |
2880 |
16150 |
17170 |
18450 |
|
Uwaga: Straty obciążenia dla klasy B są o około 5% do 8% niższe niż w przypadku linii bazowej, podczas gdy straty dla klasy H są o około 6% do 9% wyższe. Wartości końcowe podlegają umowie technicznej określonej w momencie zamówienia.
Przed opuszczeniem fabryki każde urządzenie przechodzi testy obejmujące rezystancję uzwojenia prądu stałego, przekładnię napięciową, rezystancję izolacji, napięcie wytrzymywane o częstotliwości sieciowej, indukowane napięcie wytrzymywane, utratę obciążenia bez obciążenia, utratę obciążenia, impedancję zwarciową i wyładowanie niezupełne. Badanie wyładowań niezupełnych przeprowadza się zgodnie z GB/T 7354 lub IEC 60270, przy zmierzonych wartościach nie przekraczających 5 pC. Firma posiada certyfikaty ISO 9001:2015, ISO 14001, ISO 45001.
Konstrukcje typu otwartego zapewniają doskonałe odprowadzanie ciepła i nadają się do montażu w dedykowanych pomieszczeniach dystrybucyjnych, gdzie nie ma ryzyka bezpośredniego kontaktu. Jednostki zamknięte zapewniają wyższy stopień ochrony, ale mogą ograniczać wentylację, potencjalnie wymagając obniżenia wydajności. Materiały obudowy i rozmieszczenie wlotów/wylotów powietrza należy określić w oparciu o specyficzne warunki panujące w miejscu instalacji.
Wybór zależy przede wszystkim od temperatury otoczenia i warunków obciążenia. Klasa B nadaje się do zastosowań w niższych temperaturach i stabilnych obciążeniach. Klasa F jest standardowym wyborem dla większości wewnętrznych pomieszczeń dystrybucyjnych. Klasa H jest zalecana do środowisk o wysokich temperaturach otoczenia lub potencjalnych krótkotrwałych przeciążeniach, choć wiąże się to z wyższymi kosztami i większymi wymiarami.
Niskie wyładowanie niezupełne wskazuje na minimalną ilość pęcherzyków powietrza i zanieczyszczeń w odlewanej izolacji, co skutkuje gęstą strukturą izolacji. Podczas długotrwałej pracy niskie wyładowania niezupełne zmniejszają starzenie się izolacji i prawdopodobieństwo nagłej awarii – czynnik krytyczny w lokalizacjach wymagających dużej ciągłości zasilania.
NIE; gęstość strumienia magnetycznego rdzenia i parametry uzwojenia muszą zostać przeprojektowane dla pracy przy 60 Hz. Jednostek 50 Hz nie można używać bezpośrednio. Częstotliwość należy określić w momencie składania zamówienia, a straty i wzrost temperatury zostaną zweryfikowane z określoną częstotliwością przed wysyłką.
Stopień ochrony IP20 zapobiega przedostawaniu się ciał obcych o średnicy większej niż 12 mm i nadaje się do ogólnych instalacji wewnętrznych. Jednostki o stopniu ochrony IP23 zapewniają ochronę przed kapiącą wodą, dzięki czemu nadają się do stosowania w miejscach, w których możliwe jest narażenie na działanie kropel wody. Oceny IP31 i wyższe są przeznaczone do środowisk o wysokim poziomie zapylenia lub bardziej rygorystycznych wymaganiach operacyjnych. Po wybraniu obudowy należy sprawdzić odprowadzanie ciepła; w razie potrzeby należy zwiększyć wydajność urządzenia lub dodać chłodzenie wymuszonym obiegiem powietrza.
Transformatory suche należy instalować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, wolnych od gazów korozyjnych i pyłów przewodzących. Podczas pracy z obudową wloty i wyloty powietrza nie mogą być zasłonięte. Przed ponownym uruchomieniem urządzenia po dłuższym przestoju zaleca się sprawdzenie rezystancji izolacji i sprawdzenie, czy system wentylacyjny działa prawidłowo. W przypadku instalacji w regionach o dużej wilgotności lub przybrzeżnych rdzeń transformatora i zewnętrzne elementy metalowe można poddać obróbce antykorozyjnej.
Aby uzyskać rysunki wymiarowe, schematy montażu fundamentów lub informacje dotyczące doboru obudowy, należy skontaktować się z działem sprzedaży lub technicznym firmy Yulan Transformer.
Adres
Nr 20, Bai'e Road, miasto Hecun, miasto Jiangshan, prowincja Zhejiang, CHINY
Tel